تبلیغات
افاضات عقل کل - مطالب آبان 1391

با دوست صمیمی اش دشمنی می کند. یادش رفته است که با بشاراسد می نشست و فوتبال تماشا می کرد، با هم رابطه خانوادگی داشتند ، باهم نشست مشترک وزیران برگزار می کردند و...حالا بشار اسد یک دفعه شده است دیکتاتور و اردوغان شده است منجی!

خودش را به سلطان محمد فاتح (عثمانی) تشبیه می کند و ژست امپراطوری می گیرد.

حتی اخیرا اتحادیه اروپا را نیز تهدید کرده است که اگر تا سال 2023 که صدمین سال تاسیس جمهوری ترکیه است برای ورود به اتحادیه اروپا، باز هم ترکیه را معطل نگه دارند اتحادیه اروپا بازنده خواهد بود و ترکیه را از دست می دهد.

ترکیه سال هاست برای ورود به اتحادیه اروپا تلاش می کند. در سال 1987 درخواست ترکیه برای پذیرش در این اتحادیه ارائه شد و در سال 1999 به طور رسمی به عنوان کاندید جهت عضویت در اتحادیه اروپا شناخته شد و در سال 2005 مذاکرات برای پذیرش ترکیه آغاز شد. اما با وجود اصلاحاتی که ترکیه کمابیش در این زمینه انجام داده است با ورود این کشور به اتحادیه اروپا موافقت نشده است و اتحادیه اروپا به دلایل متعدد از جمله سطج دموکراسی و حقوق اقلیت ها و...با پذیرش ترکیه مخالفت می کند و در هر سری از مذاکرات شروط جدیدی را پیش پای ترکیه قرار می دهد.

اما یکی از مهم ترین دلایل برای عدم پذیرش ترکیه در اتحادیه اروپا، علاوه بر مسلمان بودن این کشور، جمعیت آن است. زیرا در تصمیم گیری در اتحادیه اروپا، کشورهای با جمعیت بیشتر مثل آلمان، انگلیس، فرانسه و ایتالیا به خاطر جمعیت بیشتر ، رای و تاثیر بیشتری در تصمیم گیری ها دارند و اگر قرار باشد ترکیه نیز در اتحادیه اروپا پذیرفته شود با جمعیتی بالغ بر 77 میلیون نفر به عنوان پنجمین کشور تاثیرگذار در تصمیم گیری ها شناخته می شود و کشورهای اتحادیه اروپا حاضر نیستند چنین فرصتی به این کشور بدهند.

جالب اینجاست که اردوغان با اینکه هنوز ترکیه به اتحادیه اروپا راه پیدا نکرده است و شاید اصلا هیچ گاه راه پیدا نکند گفته است اگر هر خانواده ترکیه ای سه فرزند بیاورند ، تا سال 2037 آلمان را هم پشت سر می گذاریم و پرجمعیت ترین کشور اروپا می شویم!

عقده حقارت باعث می شود که انسان در گفتار و رفتار طوری عمل کند که بیشتر مطرح شود و از هر راهی در پی کسب قدرت بیشتر برآید تا وانمود کند که از دیگران بالاتر است حتی اگر گفتار و رفتارش تناقض آمیز باشد.

ترکیه از یک طرف روابط خود با رژیم صهیونیستی را گسترش می دهد به طوری که حجم مبادلات تجاری ترکیه با اسرائیل در طی دو سال ، 35 درصد افزایش یافت و از طرف دیگر ادعای رهبری جهان اسلام و حمایت از فلسطین را دارد!

راستی این روزها که غزه، تحت آماج حملات اسرائیل است رهبری جهان اسلام چه می کند؟ آیا در فکر تجهیز تروریست های سوریه است یا شاید در معاشقه با خواننده ای دیگر!
طبقه بندی: به رنگ سیاست، 
برچسب ها: ترکیه، اردوغان، اسرائیل، اتحادیه اروپا، سوریه،
ارسال در تاریخ چهارشنبه 24 آبان 1391 توسط عقل کل

« ای مردم، من از جبرئیل درخواست کردم از خدا بخواهد تا مرا از ابلاغ این مهم معاف دارد، زیرا از کمی متقین و زیادی منافقین و فساد ملامت کنندگان و حیله های مسخره کنندگان اسلام اطلاع دارم؛ کسانی که خدا در کتابش آنان را چنین توصیف کرده است که با زبانشان می گویند آنچه در قلب هایشان نیست و این کار را سهل می شمارند در حالی که نزد خداوند عظیم است.

همچنین به خاطر اینکه منافقین بارها مرا اذیت کرده اند تا آنجا که مرا « اُذُن» (گوش دهنده بر هر حرفی) نامیدند و گمان کردند که من چنین هستم به خاطر ملازمت بسیار علی با من و توجه من به او و تمایل او و قبولش از من ، تا آنکه خداوند عز و جل در این باره چنین نازل کرد: « و منهم الذین یوذون النبی و یقولون هو اذن...» ( از آنان کسانی هستند که پیامبر را اذیت می کنند و می گویند او « اذن» است ، بگو گوش است- بر ضد کسانی که گمان می کنند او « اذن» است- و برای شما خیر است ، به خدا ایمان می آورد و در مقابل مومنین اظهار تواضع و احترام می نماید ، و برای کسانی از شما که ایمان آورده اند رحمت است و کسانی که پیامبر را اذیت می کنند عذاب دردناکی در انتظارشان است.)

اگر من بخواهم گویندگان این نسبت «اذن» را نام ببرم می توانم ، و اگر بخواهم به شخص آنها اشاره کنم می نمایم و اگر بخواهم با علائم آنها را معرفی کنم می توانم ، ولی به خدا قسم من در کار آنان با بزرگواری رفتار کرده ام.»

این قسمتی از خطابه بزرگ غدیر است.

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در اینجا به معرفی افرادی می پردازند که باعث نگرانی ایشان در ابلاغ پیام الهی شده اند .یک دسته افرادی هستند که به پیامبر لقب «اُذُن» داده بودند. «اذن» در اصل به معنی گوش است ولی به افرادی که زیاد به حرف مردم گوش می دهند و ساده و خوش باور و دهان بین هستند و در اصطلاح «گوشی» هستند اطلاق می شود. منافقین در حقیقت یکی از نقاط قوت پیامبر (ص) را که لازمه رهبری و نشانه سعه صدر ایشان بود به عنوان نقطه ضعف تلقی می کردند در حالی که پیامبر(ص) به حرف های طیف های مختلف گوش فرا می دادند اما تصمیم نهایی را بر مبنای سخن حق می گرفتند نه تحت تاثیر هر سخنی از دیگران.

پ ن:   بعضی افراد هم، چه در زمان امام راحل (ره) و چه در زمان حاضر؛ فکر می کنند رهبری جامعه، براساس خبرها و تحت تاثیر گفته ها و اظهارنظرهای این و آن تصمیم گیری می کنند و اظهار نظر می نمایند و گاه می گویند چون به امام (ره) اخبار غلط دادند فلان تصمیم را گرفتند یا چون به رهبر انقلاب(مدظله العالی) اخبار غلط داده اند این تصمیم را گرفته اند که البته این نوع نگرش ، توهین بزرگی به جایگاه ولی فقیه است. 
طبقه بندی: حرف حساب، 
برچسب ها: خطبه غدیر، پیامبر اسلام (ص)، منافقین،
ارسال در تاریخ جمعه 12 آبان 1391 توسط عقل کل

آقای احمدی نژاد! حجت الله گرمابدری را یادت هست؟

یادت هست وقتی در  سال 1384 در سفر به سیستان و بلوچستان ، او که عضو یگان حفاظت ریاست جمهوری بود مورد حمله اشرار قرار گرفت و به شهادت رسید. یادت هست چقدر برایش گریه کردی؟ دوسال بیشتر از ازدواجش نگذشته بود و امید داشت که دو ماه دیگر فرزندش را در آغوش بگیرد.

یادت هست تیرماه 1384 بعضی مردم در گرمای تابستان روزه می گرفتند تا نذری که برای ریاست جمهوری ات کرده بودند ادا کنند؟

یادت هست می گفتی برای این آمده ایم که تیر ها به ما اصابت کند نه به آقا و از این به بعد نخواهیم گذاشت که تیرها به آقا بخورد.

یادت هست می گفتی اگر بی عدالتی دیدید چنان فریاد بزنید که صدایتان به من احمدی نژاد در تهران برسد

نه به گمانم این ها را یادت نیست؟ به خاطر همین ؛من هم مثل خودتان معتقدم باید چند روزی را به اوین بروید اما نه در کنار مشاورتان ،بلکه اوین جای خوبی است برای مرور خاطرات گذشته! انسان باید هراز چندی با خودش خلوت کند اما مشغله های ریاست جمهوری و بعضی اطرافیان به شما اجازه نمی دهند که با خود خلوتی داشته باشید. شاید با این خلوت کردن ، به چرخش بعضی مواضع و افکارتان پی ببرید.

شاید خودتان باور نکنید و بگویید من همان احمدی نژادم و عوض نشده ام !

و شاید این حرف ها را حرف های باندی و جناحی بنامید! اما ما نه کاری به حرف های آن کسی داریم که تو را گداپرور می نامید و این روزها ادای پطروس فداکار دروغین را درمی آورد و می خواهد کشور را به سیاست های غلط گذشته اش رهنمون کند (هرچند اخیرا به هم دل می دهید و قلوه می گیرید...)

و نه کاری به حرف های آن کسی داریم که  روش هایت را رابین هودی می دانست و ما حتی نمی توانیم به او و اخوی شان بگوییم بالای چشمتان ابروست!

و نه کاری به حرف های یار غار مهاجرانی داریم که در 69 سالگی هم عقده جشن تولد داشت!... 

 بلکه این حرف را آن مادری می گفت که سال هاست چشمش به در سفید شده است تا شاید خبری از فرزند مفقودالاثرش بیاورند. در طول این سال ها به جز عکس امام و رهبر انقلاب به هیچ عکسی اجازه نمی داد در کنار عکس فرزند مفقودالاثرش قرار گیرد ؛ وقتی شما آمدی عکس کوچکی از تو را در گوشه ای از قاب عکس فرزندش قرار داد اما چند وقتی است عکست را از گوشه قاب عکس جگرگوشه اش برداشته است.

یادت هست زمانی می گفتند از همین حالا اتوبانی را به نام شهید احمدی نژاد نامگذاری کنید اما حال چه شده است که حتی عکست هم توفیق همجواری عکس  یک شهید را از دست داده است؟!
طبقه بندی: به رنگ سیاست،  تلنگر، 
برچسب ها: احمدی نژاد، انتخابات ریاست جمهوری، شهید، مفقودالاثر،
ارسال در تاریخ جمعه 5 آبان 1391 توسط عقل کل

باید با هوای نفس و جنود شیطانی مبارزه کرد

اما بدون سلاح به مبارزه رفتن ، چیزی جز شکست در پی ندارد

و اینجاست که پیامبر رحمت (صلی الله علیه و آله و سلم )فرمود: آیا می خواهید شما را راهنمایی کنم بر سلاحی که شما را از دشمنانتان نجات دهد و باعث جلب روزی شود. گفتند: بلی. فرمود: روز و شب دعا کنید چرا که سلاح مومن دعاست.

و عرفه را روز دعا و نیایش نامیدند، گویی در این روز به زاغه مهمات می رویم و خود را کاملا به سلاح مجهز می کنیم تا در نبرد با شیطان عاجز نباشیم.

امام حسین علیه السلام فرمود: عاجزترین مردم کسی است که نتواند دعا کند.

و بی دلیل نیست که راهیان حج نیز قبل از رمی جمرات باید در عرفات وقوف نمایند و به سلاح دعا مجهز شوند تا بتوانند قربانی نفس را به نظاره بنشینند.
طبقه بندی: حرف دل، 
برچسب ها: عرفه، دعا، هوای نفس، سلاح،
ارسال در تاریخ چهارشنبه 3 آبان 1391 توسط عقل کل

قالب وبلاگ