تبلیغات
افاضات عقل کل - مطالب تیر 1391

همان طور كه كاروان بشری به سوی یك نهایتی در حال حركت دایمی است، هر فرد انسان هم در طول زندگی خود در حال حركت به یك منتها و غایت و سرمنزلی است: «انّك كادح الی ربّك كدحا فملاقیه».

این مسیر طولانی و پر فراز و نشیب از گذرگاههای گوناگونی می گذرد؛ رنجها در آن هست، بلاها در آن هست، سختیها هست، گشایشها و فرجها و شادی ها در آن هست: «بلوناهم بالحسنات و السّیئات»؛ همه ی اینها هم آزمایش است.

در این راه طولانی كه افراد بشر باید آن را طی كنند و سعی كنند خود را به اوج نقطه ی كمال انسانی، یعنی به لقاءالله، برسانند، حركت در بعضی از قطعات این راه دشوار است؛ مثل مسیرهای زندگی معمولی؛ گاهی انسان از یك گذرگاه دشواری عبور می كند؛ گاهی از جاده ی سختی، در گردنه یی مجبور است بالا برود؛ گاهی سر راه انسان باتلاقی قرار می گیرد؛ گاهی هم راه، راهِ گسترده و مركب، مركب همواری است.


ما در طول سال و در مسیر طولانی حركت خودمان در چالش با هواهای نفسانی، با گناهان، با فضاهای تاریكی كه خودمان به دست خودمان به وجود می آوریم، با مشكلاتی مواجه می شویم. گاهی انسان برای این كه حال دعا پیدا كند، مشكل دارد؛ گاهی برای این كه قطره ی اشكی بفشاند، مشكل دارد؛ چون راه دشوار است، به وسیله ی خلافها و گناههای خود احاطه می شویم؛

اما قطعه ی ماه رمضان، آن قطعه یی است كه حركتِ در آن قطعه آسان است؛ مثل این است كه در این راه دشواری كه می خواهید به محلی یا به شهری برسید، گاهی مجبورید پیاده راه را طی كنید؛ گاهی مجبورید از آب بگذرید؛ گاهی مجبورید از باتلاق بگذرید؛ یك جا هم می رسید به فرودگاهی كه هواپیمای مجهزی آماده است تا شما را بی دردسر و با خیال راحت و پس از طی مسیر طولانی به مقصد برساند. آغاز ماه رمضان، رسیدن به همین فرودگاه است.             

خدای متعال راه را در ماه رمضان هموار كرده است و فضا را در ماه رمضان، فضای خالی از مُعارض قرار داده است. این روزه یی كه شما می گیرید، نفس و هواهای نفسانی را به زنجیر می كشد؛ این عبادتها، این دعاها، این خشوعها، این ذكرها و این لیلةالقدر همان وسایل همواری است كه شما را فرسنگها جلو می برد؛ راهی را كه در طول سال و در ماههای دیگر گاهی یك متر یك متر باید طی كنیم، می توانیم اگر همت كنیم و اگر خودمان را برسانیم، در ماه رمضان این راه را فرسنگ فرسنگ طی كنیم؛ لذاست كه شما می بینید اولیای خدا از مژده ی رسیدن ماه رمضان خرسند می شدند و از فراق ماه رمضان اشكهایشان سرازیر می شد.

بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) 24/8/83
طبقه بندی: حرف حساب، 
برچسب ها: ماه رمضان، مقام معظم رهبری،
ارسال در تاریخ جمعه 30 تیر 1391 توسط عقل کل

چندی پیش ،وزیر خارجه ترکیه در پارلمان این کشور عنوان کرد « خاورمیانه جدید در حال شکل گیری است و ترکیه رهبری این خاورمیانه جدید را در دست می گیرد.»

« خاورمیانه جدید» همان طرحی است که کاندولیزا رایس وزیر خارجه سابق آمریکا نیز در پی ایجاد آن بود و در سال 2006 جنگ اسرائیل با حزب الله را درد زایمان تولد خاورمیانه جدید عنوان کرد ؛هرچند این مولود نامبارک متولد نشد و به قولی مرده به دنیا آمد ، اما تلاش آمریکا در راستای این طرح متوقف نشد.

آمریکایی ها ،پیروزی حزب الله در جنگ 33 روزه را - که از آن به عنوان جنگ نیابتی ایران و آمریکا یاد می شد- به واسطه حمایت های ایران و سوریه از مقاومت اسلامی می دیدندو فهمیدند که توازن قوا در منطقه تغییر کرده است و امنیت اسرائیل بیش از پیش در معرض خطر قرار گرفته است .لذا همزمان با فشارهایی که بر سر مسئله هسته ای بر  ایران وارد می کردند بر ضد سوریه نیز اقدامات را تشدید کردند.

سوریه حلقه واسط ،ایران و حزب الله است و  با قرار گرفتن در محور مقاومت و حضور نمایندگان حماس و جهاد اسلامی در این کشور، همچون خاری است در چشم اسرائیل. از طرف دیگر این کشور یک متحد استراتژیک برای ایران است به طوری که در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، علیرغم فشارهای داخلی و بین المللی ، سوریه تنها کشوری بود که از مواضع ایران حمایت می کرد، البته عده ای خیال می کردند حمایت سوریه از ایران به دلیل کمک های نفتی و مالی ایران است در حالی که عربستان و کویت و قطر و امارات حاضر بودند  ،چندین برابر بپردازند تا سوریه موضعش را تغییر دهد و دست از حمایت از ایران بردارد. می گویند حافظ اسد به فرزندانش توصیه کرده است که « تحت هیچ شرایطی از ایران جدا نشوند و اگر همه اعراب و کشورهای منطقه با سوریه قطع رابطه کنند تنها ملجا و پناهگاه آنها ایران است.»

 لذا با توجه به نقش کلیدی سوریه ،ابتدا با طرح ترور رفیق حریری و متهم کردن سوریه ، دمشق را وادار به خروج از لبنان کردند تا حزب الله را تضعیف نمایند و اکنون برآنند که با برچیدن این حلقه میانی، از حزب الله و ایران انتقام بگیرند و با سقوط بشار اسد و تجزیه سوریه و یا روی کارآوردن دولت مورد نظر خویش، تولد خاورمیانه جدید را به نظاره بنشینند و طرح ناکام مانده قبلی را عملی سازند و موج بیداری اسلامی را در منطقه ،خاموش یا منحرف سازند.

اما به تحولات سوریه که می نگریم می بینیم که قابله ها برای تولد خاورمیانه جدید ،زیاد شده اند!  

عربستان و قطر میلیاردها دلار خرج می کنند ،حقوق ماهیانه برای تروریست ها مقرر می کنند ؛حتی تروریست ها را برای فرستادن به سوریه و انجام عملیات انتحاری به مزایده می گذارند،سلفی های افراطی را از لیبی، سومالی و...از مرز ترکیه به سوریه می فرستند . 

آمریکا و انگلیس و فرانسه و...از طریق شورای امنیت به سوریه فشار می آورند ؛ سلاح و تجهیزات پیشرفته جنگی در اختیار مخالفان سوریه قرار می دهند، اتحادیه اروپا شانزده دور تحریم را بر ضد سوریه به تصویب می رساند. اسرائیل برای سقوط بشار اسد لحظه شماری می کند چون به قول سفیر سابق اسرائیل در ترکیه باقی ماندن بشار اسد در قدرت، ایران را همسایه اسرائیل می کند«الون لیئل» می گوید:«اگر بشار اسد قدرت را حفظ کند حاکم اصلی سوریه؛ ایران خواهد بود نه او. اسد به خاطر انزوای شدید بین المللی نخواهد توانست که بدون ایران به حکومت ادامه دهدو اسرائیل متوجه است که حضور ایران در بلندی های جولان وضع بسیار بدی خواهد بود.»

ترکیه  حمله نظامی به سوریه را از اوباما درخواست می کند و در مرزهایش ، به کمک شرکت آمریکایی بلک واتر ، تروریست ها را آموزش می دهد.

 هجمه های رسانه ای و تبلیغاتی بر علیه سوریه ادامه می یابد و در این میان منافقین و اپوزیسیون خارج نشین نیزمنتظرند تا با سقوط سوریه، شاید نظاره گر حمله به ایران باشند ، چون آنها نیز فهمیده اند که هدف استراتژیک؛ ایران است.

لذا  در حال حاضر سرنوشت مناسبات بین المللی به حل بحران سوریه گره خورده است.کاندولیزا رایس که نتوانست مولود نامبارک «خاورمیانه جدید» را ببیند ، انشاء الله هیلاری کلینتون نیز این آرزو را به گور می برد.
طبقه بندی: به رنگ سیاست، 
برچسب ها: سوریه، بشار اسد، ایران، آمریکا، حزب الله، اسرائیل، ترکیه، خاورمیانه جدید، عربستان، قطر،
ارسال در تاریخ جمعه 16 تیر 1391 توسط عقل کل

جمعی از اصحاب ، دور پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) حلقه زده بودند که امین وحی نازل شد و پیغامی آورد: « خدایم فرموده هر کدام از این جمع ، یک دعای مستجاب دارد.»

اصحاب با شنیدن این پیغام هیجان زده و خوشحال شدند. هرکدام بزرگترین آرزو و خواسته دلشان را طلب کردند و همه برآورده شد.

پیامبر که از نیات و حوائج اصحابش باخبر بود فرمود: «اگر اویس بود دعای دیگری می کرد»، اما هیچ کس در آن همهمه و هیجان نپرسید که اویس چه دعایی می کرد.

روزگار سپری شد و پیامبر رحمة للعالمین رحلت فرمودند. اصحاب دور هم جمع بودند و خاطرات گذشته را مرور می کردند. از قضا اویس هم به مدینه آمده بود. اصحاب از اویس پرسیدند: اگر تو بودی چه دعایی می کردی که پیامبر آرزو داشت تو آنجا می بودی؟

اویس گفت: اول شما بگویید که چه دعاهایی داشتید؟ اصحاب هر کدام دعاهایشان را بیان کردند. اویس ناراحت شد و گفت: «ما هر چه داریم از برکت پیامبر بود. اصلا همه زندگی ما پیامبر بود. بی او هر دو جهان نخواستنی است. شما یک دعای مستجاب داشتید و آن را هم برای خودتان خواستید! اگر من بودم از خدا می خواستم که محبوبم تا قیامت زنده باشد و هیچ کس لحظه ای از نور هدایتش بی نصیب نماند.»

سکوت و غم اصحاب را فرا گرفت. آنها به آرزوهایشان رسیده بودند اما بی پیامبر انگار هیچ نداشتند.

درست است که اکنون وحی نازل نمی شود اما چنین فرصت هایی از ما نیز دریغ نشده است. دعا در بعضی زمان ها و مکان ها مستجاب است. به طور مثال دعا در زیر قبه آقا امام حسین علیه السلام قطعا مستجاب است، یا روایت است که هر انسان غمناکی دو رکعت نماز ما بین نماز مغرب و عشا در مسجد سهله ( که محل زندگی امام زمان خواهد بود )بخواند و دعا کند دعایش مستجاب می شود.

پ ن : 1- آیا چند نفر خالصانه و با تضرع در این زمان ها و مکان های استجابت دعا ، فقط برای خواسته ی مولایشان دعا می کنند که فرمود: « اکثروا الدعا بتعجیل الفرج». اگر آقا امام زمان (عج) از دوستدارانشان نمی خواستند که برای فرج آن حضرت دعا کنند باز هم شرط محبت و عشق این بود که خالصانه دعا کنند چه برسد به اینکه آن حضرت ، دعا برای فرج را خواسته اند آن هم کثرت دعا را.(اکثروا...).

2-امام عصر (عج ) ؛عباس و علی اکبر (علیهما السلام) ندارند-همه آن سیصد و سیزده نفر یار مخلص کجا و یک نگاه کاشف الکرب عباس کجا؟ -مولایمان امام زمان (عج)، کاشف الکرب و شبه پیامبر که ندارند حداقل ای کاش اویس داشته باشند!
طبقه بندی: حرف حساب، 
برچسب ها: مهدویت، انتظار فرج، دعا،
ارسال در تاریخ چهارشنبه 14 تیر 1391 توسط عقل کل

در یونان بر ضدش شعارهای تند سر دادند و حتی با پوشیدن لباس نازی ها ، اوج خشم و نفرتشان را از او و سیاست هایش اعلام کردند. در اسپانیا نیز او را عامل بدبختی و وضع بد اقتصادی شان می دانند. طرح ریاضت اقتصادی اش بر سر زبان هاست و مردم اروپا اثراتش را در زندگی شان احساس می کنند و میگویند که سیاست هایش باعث افزایش بحران در منطقه یورو شده است هرچند او را به عنوان قدرتمندترین زن جهان لقب داده اند.

بحران اقتصادی چیزی نبود که فقط دامن آمریکا را بگیرد بلکه منطقه یورو نیز هر روز در این بحران دست و پا می زند و به دنبال راهکار می گردد. راهکارهایی که به نتیجه بخش بودن آن با دیده تردید نگریسته می شود.

یکی از راهکار ها طرح ریاضت اقتصادی است که به رهبری آلمان در اروپا در حال اجراست و سند اصلاحات اقتصادی اروپا در سال 2011 به نام آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان ثبت شده است و مرکل آن را تنها راه منطقی برای برون رفت از این بحران می داند و سعی دارد دیگر کشورها را نیز با خود همراه سازد. سارکوزی رئیس جمهور سابق فرانسه از طرفداران این طرح بود و در کنار مرکل در این زمینه گام برمی داشت اما اولاند رئیس جمهور فعلی فرانسه که از چپ گرایان است با طرح مرکل مخالف است و هرچند راه حل درست و مشخصی در این زمینه ندارد اما معتقد است که باید با رشد اقتصادی بر این بحران فائق آمد.

مردم اروپا نیز طرح ریاضت اقتصادی را نمی پسندند چون این طرح باعث افزایش بیکاری و کاهش دستمزدها و افزایش مالیات ها شده است و معتقدند که این طرح فقرا را فقیرتر می کند و وام های با بهره بالا برای کشورشان کمرشکن است به طوری که مردم از یک طرف باید ریاضت بکشند و از طرف دیگر باید بهره بالای وام هایی را بدهند که قرار بوده با این وام ها از بحران اقتصادی نجات پیدا کنند! و بیشتر به نفع همان سرمایه دارانی است که خود عامل این بحران مالی بوده اند . در عین حال بانک ها نیز به قیمت زندگی فقیرانه هزاران اروپایی به سوددهی شان می اندیشند و این یعنی تثبیت دیکتاتوری اقتصادی

بسیاری از کارشناسان اروپا نیز معتقدند بحران اقتصادی ، صرفا با تزریق پول و وام حل نمی شود چون بازپرداخت این همه پول ، خود مولد بحرانی دیگر است.       

در حالی که مرکل می گوید راه سریع و آسانی برای خروج از این بحران وجود ندارد و تنها راه موجود برای حل این بحران طرح ریاضت اقتصادی است اما شهروندان اروپایی به دنبال یافتن راه حل های دیگری برای حل بحران هستند و طرح مرکل را شکست خورده می دانند به طوری که از هر طریقی می خواهند نارضایتی شان را نشان دهند از جمله اینکه در بازی های جام ملت های اروپا، ستاره های تیم فوتبال یونان در مصاحبه های قبل از بازی می گفتند به زمین مسابقه می روند تا با شکست دادن تیم آلمان از سیاست های اقتصادی مرکل در قبال یونان انتقام بگیرند.

اوضاع به گونه ای است که هر دولتی این طرح را اجرایی می کند در انتخابات با شکست روبرو می شود و از قدرت کنار می رود همان طور که سارکوزی شکست خورد وشواهد حاکی از این است که مرکل نیز در انتخابات سراسری 2013 آلمان شانس چندانی برای پیروزی ندارد.

تظاهرات بر ضد طرح ریاضت اقتصادی در کشورهای اروپایی ادامه دارد یونان، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، بلژیک ، مجارستان ،آلمان و...شاهد تظاهرات مردمی بر ضد ریاضت اقتصادی است .حال باید دید طرح صدراعظم آلمان که از راستگرایان است به سرانجام می رسد یا سرانجامی است بر قدرت سیاسی او ؟! و آیا اروپا می تواند از این بحران نجات یابد یا همچنان این بحران با سرعت به پیش می تازد و زمینه ساز فروپاشی اتحادیه اروپا می شود؟
طبقه بندی: به رنگ سیاست، 
برچسب ها: بحران اقتصادی، اروپا، آلمان، فرانسه، مرکل، یونان، ریاضت اقتصادی،
ارسال در تاریخ پنجشنبه 8 تیر 1391 توسط عقل کل

قالب وبلاگ