این روزها اصطلاح « پیام مردم » را زیاد شنیده ایم. می گویند «پیام مردم را درک کنید» ؛ «پیام مردم معنادار بود»؛ «با پیام مردم مخالفت نکنید»؛ «همه باید پیام مردم در انتخابات را درک کنند» و...

و همین که صدای منتقدی بلند می شود برچسب می خورد که پیام مردم را درک نکرده است و در مقابل رای مردم ایستاده است و گاهی کار به آنجا می کشد که حتی وقتی مجلس می خواهد بر طبق قانون به صلاحیت وزرا رسیدگی کند بعضی از افراد ، به گونه ای از پیام مردم دم می زنند که گویا می خواهند نمایندگان را در فشار گذاشته و به هر نحوی نظر موافق نمایندگان را کسب نمایند ؛بدون اینکه در نظر داشته باشند که نمایندگان هم با رای همان مردمی به مجلس راه پیدا کرده اند که اکنون از احترام به رای و پیامشان سخن می گویند.

یا وقتی در قضیه مذاکرات هسته ای؛ انتقادی مشفقانه و از سر خیرخواهی صورت می گیرد منتقدین را به عدم درک پیام مردم متهم می کنند و این اصطلاح «پیام مردم» به مثابه چماقی شده است بر سر منتقدین تا آنها را بکوبند و ساکت نگه دارند.

اما پیام واقعی مردم چیست؟ این مردم همان مردمی هستند که با رای خود ،دولت های گذشته تا حال را سر کار آورده اند. این مردم همان مردمی هستند  که حماسه بزرگ 9 دی را آفریدند. حال کدامیک از این ها پیام واقعی مردم است؟

بهتر است ببینیم بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در این مورد چه نظری دارند. آیا ایشان هم رای مردم به یک شخص یا یک جریان را پیام واقعی مردم می دانند؟ آیا امام راحل (ره) از اینکه دائم ،طرفداری ملت از یک شخص یا جریان را به رخ بکشند استقبال می کنند یا توبیخ می نمایند؟ امام خمینی (ره) در صحیفه نور می فرمایند:

« اگر ملت را می خواهید هی نگویید که ملت با من است، ملت با من است. ملت با اسلام است ، نه با من است و نه با شما و نه با دیگری. من اگر یک کلمه ای بر خلاف اسلام بگویم ، همین ملت می ریزند و من را از بین می برند. ملت اسلام را می خواهند ، ملت شخص نمی خواهد. شخص پرست نیست ملت، می خواهد که قوانین اسلام در این مملکت پیاده بشود...این مردم طرفدار از مجلس،مادامی که مجلس بر طریقه اسلام باشد و از دولت، مادامی که دولت بر طریقه اسلام باشد و از رئیس جمهور مادامی که رئیس جمهور در طریق اسلام باشد طرفداری می کنند. هر کدامتان بلغزید مردم دیگر از شما طرفداری نمی کنند، برای اینکه مردم اسلام را می خواهند. امر دائر می شود بین من و پیغمبر اکرم (ص)، کدام مسلمان است که ترجیح بدهد من را؟ امر دائر می شود بین شما و اسلام ،کدام مسلمان است که شما را بر اسلام ترجیح بدهد؟»

با توجه به کلام امام (ره) ؛ملت مسلمان ایران شخص پرست نیست تا پیامش به یک شخص یا جریان محدود شود. پیام واقعی ملت ،طرفداری از اسلام است و هر کدام از مسئولین اگر از راه اسلام بلغزند ملت او را کنار می زنند. 
طبقه بندی: به رنگ سیاست،  حرف حساب، 
برچسب ها: امام خمینی(ره)، ملت، پیام مردم،
ارسال در تاریخ سه شنبه 28 آبان 1392 توسط عقل کل

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic