« ضعف های ما خطر هایی است که در سر راه ماست و در این مدت وجود داشته است و باید بعدها جلوی اینها را بگیریم. اولین ضعف ما گرایش به دنیاطلبی بود. بعضی از ما مسئولین دچار دنیاطلبی شدیم. دچار مادیگرائی شدیم. برای ما ثروت، تجمل، آرایش ،تشریفات و اشرافیگری یواش یواش از قبح افتاد.وقتی ما اینجور شدیم این سرریز می شود به مردم. میل به اشرافیگری، میل به تجمل، میل به جمع ثروت و استفاده ی از ثروت به شکل نامشروع و نامطلوب، به طور طبیعی در خیلی از انسان ها هست. وقتی ما خودمان را رها کردیم، ول کردیم، دچار شدیم، این سرریز می شود به مردم. در مردم هم این مسئله پیدا می شود.»بیانات رهبر انقلاب(مدظله العالی) 14/11/1390

یکی از عوامل به وجود آمدن واقعه کربلا، دنیاطلبی خواص و به تبع آن عوام بود. انسان های دنیاطلب حتی اگر حق را هم درست تشخیص دهند به خاطر دلبستگی به دنیا نمی توانند از حق دفاع کنند، و در بزنگاه دفاع از حق یا سکوت می کنند و خود را از معرکه کنار می کشند یا به جبهه باطل می پیوندند.

اگر جامعه ای به سمت اشرافیگری کشیده شد بر طبق سنت الهی ،سقوط آن حتمی است.خداوند در قرآن می فرماید: « و اذا اردنا ان نهلک قریة امرنا مترفیها ففسقوا فیها فحق علیها القول فدمرناها تدمیرا » (و هنگامی که بخواهیم اهل دیاری را به کیفر گناه هلاک سازیم پیشوایان و ثروتمندان آن دیار را امر کنیم راه فسق پیش گیرند و آنگاه که استحقاق مجازات یافتند آنها را به شدت در هم می کوبیم) سوره اسراء آیه 16

مقام معظم رهبری با اشاره به همین آیه فرمودند: « اشراف مگر چگونه بودند؟ چون آنها فقط ریششان تراشیده بود، ولی ما ریشمان را گذاشته ایم، همین کافی است؟! نه، ما هم مترفین می شویم. والله در جامعه اسلامی هم ممکن است مترف به وجود بیاید. از آیه شریفه (و اذا اردنا ان نهلک قریة امرنا مترفیها ففسقوا فیها)  بترسیم. تُرف ، فسق هم دنبال خودش می آورد. اندازه نگهدارید.»

مسئولین جامعه اسلامی باید ساده زندگی کنند و حتی  برطبق فرمایش امیرالمومنین علیه السلام ،باید در سطح پایین ترین اقشار جامعه باشند. این فقط مختص رهبر انقلاب نیست که وقتی به بعضی ها ایراد می گیریم که چرا ساده زندگی نمی کنید می گویند مسئولیت ما چندان مهم نیست و ما مصداق این سخن مولا نیستیم. چطور موقع ساده زیستی شماها مسئولیت چندانی ندارید ، اما در زمان اظهار نظر در مسائل کلان انقلاب و نظام ، می شوید همه کاره ی مملکت؟! چطور در ساده زیستی مصداقش نیستید اما آقازاده هایتان با بالارفتن از عناوین شما پله های ترقی را طی می کنند؟! 

راستی مگر امام خمینی (رحمه الله علیه) نفرمود: «مبارزه با رفاه طلبی سازگار نیست» و مگر نفرمود: « تا شرک و کفر هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم» آیا بساط شرک و کفر را از عالم برچیدید که ساده زیستی را کنار گذاشته و به رفاه طلبی روی آورده اید؟

چطور آنجا که منافعتان اقتضا می کند دم از خط امام و راه امام می زنید اما در زندگی تان نشانی از ساده زیستی امام نیست؟ چطور در سخنرانی هایتان به بیانات رهبر انقلاب استناد می کنید و خود را سرباز ولایت می دانید اما در زندگی تان اثری از ساده زیستی رهبرانقلاب نیست؟ اصلا چطور به خود اجازه می دهید وقتی در عمل جور دیگری هستید اینقدر از امام و رهبری برای خود هزینه کنید؟ 

ما مردم وظیفه داریم آفت مسئولین تجملگرا و دنیاطلب را از جامعه اسلامی مان بزدائیم و این تعارف بردار نیست. مگر می شود این انقلاب را که سرمایه خون هزاران شهید است با رودربایستی و تعارف و ملاحظه کاری های سیاسی با این قشر از مسئولین به خطر بیندازیم. باید زندگی همه مسئولین زیر ذره بین مردم باشد. در هر شهر و استانی زندگی استاندار، فرماندار، شهردار ،نماینده مجلس، امام جمعه و...بایدحداقل از سطح زندگی مردم عادی آن شهر و استان بالاتر نباشد ؛حال در سطح پایین ترین مردم پیشکش! 

شاید بگوییم ما که قدرتی نداریم که جلوی آنها را بگیریم اما آیا ازامربه معروف و نهی از منکر زبانی هم عاجزیم؟ چند بار تلفن دفتر نماینده یا فرماندار و ...را به صدا درآوردیم ؟ چند بار نامه نوشتیم و تذکر دادیم؟ و...همین سکوت ما در قبال مسئولین باعث می شود که یا توهم محبوبیت پیدا کنند یا فکر کنند که در کارشان ایرادی نیست! باید به خاطر داشت که فلسفه قیام امام حسین علیه السلام امر به معروف و نهی از منکر بود آن هم در سطح کلان. و به خاطر داشته باشیم که اول ارزش ها را به مسلخ می برند بعد امام ارزش ها را!
طبقه بندی: به رنگ سیاست،  حرف حساب، 
برچسب ها: ساده زیستی، مسئولین نظام، امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، عاشورا، دنیاطلبی، اشرافیگری،
ارسال در تاریخ چهارشنبه 1 آذر 1391 توسط عقل کل

قالب وبلاگ

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو